Western Iowa boys, girls high school track leaders

The World-Herald’s Kevin White compiled a leaderboard for Western Iowa prep track and field with the help of quickstatsiowa.com.

* * *

Note: Through April 18; c — converted from hand-held timing (.24 added)

Boys

100 METERS

Ardell Inlay, Sioux City East 10.74c

Josh Heather, West Monona 10.96c

Amos Rasmussen, IKM-Manning 11.09

Jorma Schwedler, Sgt. Bluff-Luton 11.17

Gabe Wagner, Sioux City East 11.22

Aiden Antisdel, CB St. Albert 11.32

Drake Partridge, AHSTW 11.35

Connor Ellis, CB Abraham Lincoln 11.36

Cooper DeJean, OABCIG 11.36

Tyler Moen, Atlantic 11.40

200

Ardell Inlay, Sioux City East 22.27

Josh Heather, West Monona 22.57c

Jorma Schwedler, Sgt. Bluff-Luton 22.67

Tyler Moen, Atlantic 22.72

Cooper DeJean, OABCIG 22.81

Brayden Wollan, Underwood 22.92

Zade Niklasen, Atlantic 23.00

Sam Rallis, CB St. Albert 23.04

Drake Partridge, AHSTW 23.10

Connor Ellis, CB Abraham Lincoln 23.10

Sign up for daily headlines from NEPrepZone

Get a daily roundup of game recaps, player features and more in your inbox.

400

Jorma Schwedler, Sgt. Bluff-Luton 48.99

Zade Niklasen, Atlantic 50.28

Chase Mullenix, Atlantic 50.60

Brayden Wollan, Underwood 50.71

Sam Rallis, CB St. Albert 50.73

Michael Erlmeier, Harlan 51.10

Sid Schaaf, Treynor 51.17

Ardell Inlay, Sioux City East 51.35

Britton Delperdang, Sgt. Bluff-Luton 51.45

Jack Mendlik, Denison-Schleswig 52.07

800

Chase Mullenix, Atlantic 1:57.28

Craig Alan Becker, Atlantic 1:58.65

Dylan Blake, MVAOCOU 1:58.69

Noah Jorgenson, Sidney 1:59.29

Nathan Sell, CB Lewis Central 2:02.52

Jalen Humphrey, Underwood 2:03.24c

Gabe Hannemann, Sgt. Bluff-Luton 2:03.32

Ryan Hughes, CB St. Albert 2:03.40

Jerry Jorgenson, Treynor 2:04.22

Ethan Burges, Sioux City East 2:04.38

1,600

Jerry Jorgenson, Treynor 4:27.15

Dylan Blake, MVAOCOU 4:31.58c

Craig Alan Becker, Atlantic 4:37.06

Steven Hornberg, CB Abraham Lincoln 4:40.16

Jaysen Bouwers, Sioux City North 4:40.40

Michael Pottebaum, Carroll Kuemper 4:41.49

Noah Jorgenson, Sidney 4:42.83

Joshua Baudler, Nodaway Valley 4:42.96

Charles Saulsbury, Sioux City Heelan 4:44.56

Jordan Hustak, Missouri Valley 4:45.94

3,200

Jerry Jorgenson, Treynor 9:41.96

Jaysen Bouwers, Sioux City North 10:00.75

Jalen Petersen, Atlantic 10:13.05

Steven Hornberg, CB Abraham Lincoln 10:22.06

Wimach Gilo, CB Thomas Jefferson 10:24.39

Deven Henry, Sioux City West 10:25.54

Bennett Heisterkamp, CB St. Albert 10:28.96

Adam Thompson, Sidney 10:30.46

William Lohr, Sioux City North 10:30.55

John Greer, Sioux City Heelan 10:31.61

110 HIGH HURDLES

Max Murphy, Sgt. Bluff-Luton 14.76

Ethan Bernard, CB St. Albert 15.14

Jake Fisher, Treynor 15.31

Tyler Brummer, Boyer Valley 15.33c

Cale Conner, Sioux City North 15.42

Austin Freiberg, Sgt. Bluff-Luton 15.42

Drew Olson, Sioux City Heelan 15.72

Dylan Reimer, Underwood 15.77

Jack Tiarks, Treynor 15.78

Nathan Lindsay, Clarinda 15.80

400 HURDLES

Tyler Brummer, Boyer Valley 56.86

Austin Freiberg, Sgt. Bluff-Luton 57.24

Jon Owens, Harlan 57.45

Connor McKee, CAM 57.78

Layne Pryor, Woodbine 58.05

Max Murphy, Sgt. Bluff-Luton 58.20

Deonte Walker, Sioux City Heelan 58.27

Duke Kyle, Missouri Valley 58.35

Collin Mullenix, Atlantic 58.63

Gavin Smith, Audubon 58.64

SHOT PUT

Logan Jones, CB Lewis Central 55-10

Kobe Clayborne, Sioux City Heelan 53-1½

Blake Wiederhold, Sioux City East 52-5

Caleb Bieker, Harlan 50-10½

Derec Weyer, Harlan 49-10¾

Connor Alley, Fremont-Mills 49-5½

Mitchell Williamson, CAM 49-5

Chase Gladden, Carroll 48-1½

Chris Gardner, Underwood 47-7¾

Ely Fundermann, MVAOCOU 46-11

DISCUS

Logan Jones, CB Lewis Central 176-7

Derec Weyer, Harlan 160-11

Caleb Bieker, Harlan 152-1½

Chase Gladden, Carroll 151-9

Layne Pryor, Woodbine 150-0

Landon Nelson, Underwood 143-4

Tre Melby, Logan-Magnolia 140-10

Wyatt Schaben, Harlan 140-7

Grant Stracke, IKM-Manning 139-6

Carson Gaul, Sgt. Bluff-Luton 138-6

HIGH JUMP

Jack Tiarks, Treynor 6-7½

Keegan Simons, Ar-We- 6-2

Thomas Fidone, CB Lewis Central 6-2

William Grote, OABCIG 6-2

Riley Backus, Shenandoah 6-2

Jacob Holste, CAM 6-0

Grant Borkowski, Glidden-Ralston 6-0

Parker Behrens, IKM-Manning 6-0

Noah James, Treynor 6-0

Blake Hall, Underwood 6-0

Ray Ray Douglas, Sioux City East 6-0

LONG JUMP

Michael Erlmeier, Harlan 21-10

Kyle Berg, Carroll Kuemper 21-8¾

Ardell Inlay, Sioux City East 21-5½

Cooper DeJean, OABCIG 21-3¼

Tory Feldman, Carroll 21- ½

Easton Ritz, Sgt. Bluff-Luton 20-11

Keyontre Clark, Sioux City Heelan 20-8½

Josh Heather, West Monona 20-8½

Zach Vondra, Glenwood 20-7¼

Jaeger Powers, Fremont-Mills 20-7

400 RELAY

Sioux City East 43.15

Sioux City Heelan 44.73

Sergeant Bluff-Luton 44.80

OABCIG 44.98

Glenwood 45.07

CB St. Albert 45.24

Sioux City North 45.27

West Monona 45.30c

CB Lewis Central 45.48

Treynor 45.60

800 RELAY

Sioux City East 1:30.52

Sergeant Bluff-Luton 1:31.26

CB St. Albert 1:32.55

Glenwood 1:33.22

Harlan 1:33.29

Sioux City Heelan 1:33.83

Treynor 1:35.18

Woodbine 1:35.29

CB Lewis Central 1:35.71

IKM-Manning 1:36.00

1,600 RELAY

Sergeant Bluff-Luton 3:25.02

Atlantic 3:25.28

Harlan 3:28.22

CB St. Albert 3:28.85

Underwood 3:32.26

Glenwood 3:34.41

Sioux City Heelan 3:35.29

IKM-Manning 3:38.10

CB Lewis Central 3:39.24

Sioux City North 3:40.02

3,200 RELAY

Sergeant Bluff-Luton 8:16.06

Underwood 8:19.56

Atlantic 8:20.38

Sioux City North 8:23.22

Sidney 8:29.11

Glenwood 8:30.33

MVAOCOU 8:32.82

IKM-Manning 8:35.24

Treynor 8:38.14

Sioux City Heelan 8:39.75

SPRINT MEDLEY RELAY

Atlantic 1:37.16

Sergeant Bluff-Luton 1:37.65

Underwood 1:38.31

CB St. Albert 1:38.42

Sioux City Heelan 1:38.66

Harlan 1:38.97

Denison-Schleswig 1:39.24c

IKM-Manning 1:39.38

Glenwood 1:39.55

CB Lewis Central 1:39.59

DISTANCE MEDLEY RELAY

Atlantic 3:37.79

Sergeant Bluff-Luton 3:39.95

Treynor 3:40.78

Sioux City East 3:43.06

Sioux City Heelan 3:43.72

CB Lewis Central 3:45.15

Sioux City North 3:46.88

CB St. Albert 3:47.12

Carroll Kuemper 3:48.11

Denison-Schleswig 3:49.71

SHUTTLE HURDLE RELAY

Sergeant Bluff-Luton 1:00.03

Treynor 1:01.26

OABCIG 1:02.19

Audubon 1:03.45

Fremont-Mills 1:04.38

CAM 1:04.82

Harlan 1:04.92

CB Lewis Central 1:05.07

Clarinda 1:06.04

Carroll Kuemper 1:06.07

Girls

100 METERS

Darby Thomas, CB Abraham Lincoln 12.03

Holly Duax, Sioux City West 12.14c

Caitlyn Jones, CB Thomas Jefferson 12.68

Anna Winterrowd, OA-BCIG 12.72

Lily Juhnke, Sioux City West 12.84c

Lineya Wells, Sioux City East 12.86

Jordyn Blaha, CB St. Albert 13.13

Laken Gardner, Sioux City East 13.14c

Faith Hardin, Clarinda Academy 13.16

Haley Rasmussen, Atlantic 13.17

200

Holly Duax, Sioux City West 25.14c

Darby Thomas, CB Abraham Lincoln 25.80

Madison Jochum, Sioux City Heelan 26.77

Anna Winterrowd, OA-BCIG 27.03

Haley Rasmussen, Atlantic 27.03

Megan Carley, Treynor 27.16

Lineya Wells, Sioux City East 27.17

Jordyn Blaha, CB St. Albert 27.22

Lily Juhnke, Sioux City West 27.34c

Coryl Matheny, Glenwood 27.39

400

Janette Schraft, Glenwood 57.88

Madison Jochum, Sioux City Heelan 58.23

Amber Aesoph, Sioux City Heelan 59.94

Reagan Weinheimer, Nodaway Valley 1:01.14

Ryann Portch, AHSTW 1:01.56

Brooklyn Huberty, Sgt. Bluff-Luton 1:01.99

Maddy Duncan, Sidney 1:02.23

Haley Rasmussen, Atlantic 1:02.31

Violet Lapke, Logan-Magnolia 1:02.64c

Sophie Walker, Red Oak 1:02.87

800

Janette Schraft, Glenwood 2:14.95

Amber Aesoph, Sioux City Heelan 2:16.25

Kaia Downs, Sioux City East 2:19.95

Madison Jochum, Sioux City Heelan 2:21.59

Ryann Portch, AHSTW 2:22.35

Alex Radcliffe, Sioux City East 2:25.58

Violet Lapke, Logan-Magnolia 2:25.59

Emma Lucas, Bedford 2:26.11c

Reagan Weinheimer, Nodaway Valley 2:27.50

Brielle Baker, Creston 2:27.52

1,500

Janette Schraft, Glenwood 4:45.81

Amber Aesoph, Sioux City Heelan 4:50.84

Emma Lucas, Bedford 4:51.48

Kaia Downs, Sioux City East 4:56.13

Taylor McCreedy, Atlantic 5:03.89

Brielle Baker, Creston 5:07.58

Courtney Sporrer, Logan-Magnolia 5:08.32

Peyton Pogge, Tri-Center 5:09.15

Hannah Hutchinson, Sioux City Heelan 5:12.59

Emma Hughes, Glenwood 5:14.27

3,000

Emma Lucas, Bedford 10:18.13

Janette Schraft, Glenwood 10:19.74

Amber Aesoph, Sioux City Heelan 10:47.72

Peyton Pogge, Tri-Center 10:56.25

Taylor Sporrer, Logan-Magnolia 10:57.60

Taylor McCreedy, Atlantic 10:58.76

Erin Schultz, Glenwood 11:31.36

Tori Castle, Treynor 11:31.89

Raegan Andersen, Denison-Schleswig 11:32.37

Lucy Borkowski, Harlan 11:34.96

100 HURDLES

Darby Thomas, CB Abraham Lincoln 14.71

Laken Gardner, Sioux City East 14.74c

Elle Scarborough, Glenwood 15.56

Audrey Arnold, Glenwood 16.01

Erin McMains, Underwood 16.19

Olivia Diggins, Logan-Magnolia 16.28

Vanessa Gunderson, Denison-Schleswig 16.32

Marissa Ausdemore, Glenwood 16.33

Lexi Shike, Nodaway Valley 16.36

Leslie Luft, Ar-We-Va 16.45

400 HURDLES

Janette Schraft, Glenwood 1:04.83c

Vanessa Gunderson, Denison-Schleswig 1:07.89

Holly Hoepner, AHSTW 1:08.27

Tara Peterson, Stanton 1:09.18

Jeannette Juarez, CB Abraham Lincoln 1:11.89

Lauren Becker, Glenwood 1:12.04c

Lauren Williams, CB St. Albert 1:12.36

Tianna Janssen, Glidden-Ralston 1:12.50

Heidi Williams, Atlantic 1:12.67

Ashley Aesoph, Sioux City Heelan 1:13.07

SHOT PUT

Lauren Payne, CB Lewis Central 43-0

Sydney Biermann, Glenwood 41-1½

Logan Hughes, Shenandoah 39-8

Kelsey Fields, Creston 39-7

Hope Wagner, Sioux City West 39-5½

Melissa Deist, Audubon 38-3

Lucy Turner, CB Abraham Lincoln 37-4½

Hailey Hoogers, Sioux City North 36-10½

Ella Skinner, Sioux City Heelan 36-9

Molly Vanteicher, CAM 36-2½

DISCUS

Ashley Onken, Carroll 132-6

Nicole Jacobson, Sioux City Heelan 127-6

Lauren Payne, CB Lewis Central 126-9

Kelsey Fields, Creston 126-5

Logan Hughes, Shenandoah 124-5

Elle Scarborough, Glenwood 123-7

Sydney Biermann, Glenwood 119-7¾

Kinsey Scheffler, AHSTW 117-6

Sophie Phillips, Fremont-Mills 117-5

Hailey Hoogers, Sioux City North 117-2

HIGH JUMP

Madison Harms, Sgt. Bluff-Luton 5-7

Sydney Durbin, OA-BCIG 5-4

Coryl Matheny, Glenwood 5-2

Kirstin Sykes, Sioux City East 5-2

Taylor Mohr, Carroll 5-1

Roxy Denton, Shenandoah 5-1

Hannah Neemann, Denison-Schleswig 5-1

Riley Jensen, Essex 5-1

Danielle Hardcastle, Glenwood 5-0

Alexa Ahrenholtz, IKM-Manning 5-0

Taylor Jochum, Sioux City Heelan 5-0

Kyley Vondrak, Sioux City East 5-0

LONG JUMP

Darby Thomas, CB Abraham Lincoln 18-4¼

Mallory Badding, Carroll Kuemper 17-1¼

Maddie Shipley, Treynor 16-11

Hanna Schimmer, CB Abraham Lincoln 16-6½

Haley Rasmussen, Atlantic 16-4¾

Caitlyn Jones, CB Thomas Jefferson 16-1

Maddy Duncan, Sidney 16-1

Kaia Bieker, Harlan 16- ¾

Audrey Arnold, Glenwood 16- ¼

Jocelyn Amos, Griswold 15-11¾

400 RELAY

Sioux City West 50.33

Sioux City East 50.58

CB Abraham Lincoln 51.56

Treynor 51.79

OABCIG 51.83

Glenwood 51.97

Nodaway Valley 52.02

Harlan 52.10

CB Lewis Central 52.60

CB Thomas Jefferson 52.65

800 RELAY

Glenwood 1:46.97

CB Abraham Lincoln 1:47.34

Sioux City East 1:47.60

Sioux City West 1:48.42

OA-BCIG 1:49.94

Sergeant Bluff-Luton 1:50.67

Harlan 1:50.99

Sioux City Heelan 1:51.36

Carroll 1:52.64c

Atlantic 1:52.92

1,600 RELAY

Sioux City Heelan 4:03.44

Sergeant Bluff-Luton 4:07.79

Treynor 4:08.80

Atlantic 4:10.22

Creston 4:12.95

Glenwood 4:13.48

Sioux City East 4:14.02

Tri-Center 4:16.31

Sioux City North 4:18.13

CB Abraham Lincoln 4:18.52

3,200 RELAY

Sioux City Heelan 9:53.49

Creston 9:54.12

Logan-Magnolia 9:55.45

Sioux City East 10:08.75

Underwood 10:17.40

Atlantic 10:29.29

Harlan 10:30.59

Sergeant Bluff-Luton 10:32.00

Glenwood 10:34.09

CB Abraham Lincoln 10:37.50

SPRINT MEDLEY RELAY

Glenwood 1:49.87

Sioux City East 1:52.25

Sioux City West 1:55.31

OA-BCIG 1:56.03

Sergeant Bluff-Luton 1:56.04

Atlantic 1:56.07

Denison-Schleswig 1:56.26

Treynor 1:56.37

Nodaway Valley 1:56.42

Sioux City Heelan 1:56.47

DISTANCE MEDLEY RELAY

Sioux City Heelan 4:16.81

Glenwood 4:22.45

Sioux City North 4:29.05

Atlantic 4:29.79

Denison-Schleswig 4:30.07

Creston 4:31.57

Treynor 4:36.04

Red Oak 4:36.78

Harlan 4:37.45

Underwood 4:38.45

SHUTTLE HURDLE RELAY

Glenwood 1:07.31

Underwood 1:09.59

Denison-Schleswig 1:10.26

Sioux City East 1:10.28

Harlan 1:11.38

Nodaway Valley 1:12.52

CB Abraham Lincoln 1:12.88

Atlantic 1:12.93

Fremont-Mills 1:14.24c

Shenandoah 1:14.44

We strive for accuracy. Report a typo, inaccuracy, or mistake here.

Share:
Comments