News Channel Nebraska Sports Scoreboard – Sept. 22

Football

Nebraska

Aquinas Catholic 39, Bishop Neumann 14
Arapahoe 52, Wauneta-Palisade 42
Arcadia-Loup City 30, St. Paul 8
Archbishop Bergan 53, Wisner-Pilger 0
Auburn 52, Falls City 7
BDS 74, Pawnee City 0
Beatrice 20, Omaha Roncalli Catholic 14
Bellevue West 48, Norfolk 7
Bennington 36, Plattsmouth 0
Bloomfield 76, Elkhorn Valley 8
Boone Central/Newman Grove 35, Columbus Lakeview 0
Boys Town 45, Fort Calhoun 6
Bridgeport 24, Bayard 23
Broken Bow 51, Minden 0
Burwell 38, CWCE 20
Cambridge 62, Bertrand 30
Centennial 48, Fillmore Central 7
Central City 56, Centura 6
Chadron 30, Gothenburg 7
Clearwater-Orchard 46, Ainsworth 0
Columbus 34, Ralston 0
Creighton 54, Hartington-Newcastle 8
Diller-Odell 38, Johnson-Brock 28
Doniphan-Trumbull 70, Sandy Creek 8
East Butler 28, Clarkson/Leigh 8
Elkhorn 21, Crete 18
Elkhorn South 59, Blair 0
Elm Creek 66, Ravenna 12
Elwood 56, Maywood-Hayes Center 8
Falls City Sacred Heart 60, Mead 0
Freeman 27, Johnson County Central 6
Friend 48, Exeter-Milligan 0
Gibbon 41, Southern Valley 6
Gretna 24, Omaha Skutt Catholic 7
Hartington Cedar Catholic 21, Battle Creek 6
Hastings St. Cecilia 21, Wood River 16
Heartland 56, McCool Junction 26
Hershey 35, Kimball 0
Howells-Dodge 46, Neligh-Oakdale 12
Humphrey/Lindsay Holy Family 46, Elgin Public/Pope John 14
Kearney Catholic 26, Cozad 14
Kenesaw 77, Thayer Central 18
Lincoln High 54, North Platte 14
Lincoln Lutheran 42, Malcolm 7
Lincoln Pius X 35, Bellevue East 0
Lincoln Southwest 56, Omaha Bryan 14
Lourdes Central Catholic 52, Tri County 28
Lutheran High Northeast 49, Stanton 6
Medicine Valley 50, Alma 14
Meridian 56, Sterling 36
Milford-Dorchester 36, Ashland-Greenwood 34
Millard South 35, Lincoln Southeast 27
Mullen 56, Garden County 32
Omaha Burke 47, Omaha Northwest 8
Omaha Concordia 42, Douglas County West 25
Omaha North 26, Grand Island 20
Omaha Westside 63, Omaha Central 7
Ord 21, Adams Central 20
Osceola 54, Cedar Bluffs 8
Overton 48, Amherst 6
Palmer 59, High Plains Community 10
Parkview Christian 44, Weeping Water 0
Paxton 58, Crawford 30
Pender 46, Homer 40
Pleasanton 51, Central Valley 22
Ponca 42, Crofton 0
Randolph 44, Winside 14
Riverside 84, Elba 0
Silver Lake 1, McPherson County 0
Sioux County 74, South Platte 39
Southwest 58, Dundy County-Stratton 50 (2OT)
St. Edward 48, Santee 7
Superior 56, Franklin 15
Sutton 44, Shelby-Rising City 0
Syracuse 46, Conestoga 9
Twin Loup 1, Sumner-Eddyville-Miller 0 (forfeit)
Twin River 14, Cross County 12
Valentine 12, North Platte St. Patrick’s 6
Wahoo 63, David City 0
Wallace 62, Hitchcock County 12
Wausa 48, Emerson-Hubbard 22
Waverly 41, Nebraska City 0
Wilber-Clatonia 42, HTRS 6
Wynot 62, Allen 12
York 20, McCook 7
Yutan 44, Elmwood-Murdock 19

Iowa

CLASS 4A:

District 1

Johnston 49, Des Moines, East 35
Sioux City, East 47, Sioux City, North 12

Waukee at Des Moines, Roosevelt 

District 2

Ames 55, Council Bluffs, Abraham Lincoln 21
Ankeny Centennial 42, Des Moines, Lincoln 7
Dowling Catholic High School 77, Sioux City, West 7

District 3

Ankeny 34, Des Moines, Hoover 30
Council Bluffs, Thomas Jefferson 50, Des Moines, North 13

Urbandale at Lewis Central 

District 4

Newton 49, Marshalltown 28
Southeast Polk 30, Indianola 22

Valley, West Des Moines at Fort Dodge 

District 5

Cedar Falls 52, Mason City 0

Cedar Rapids, Washington at Cedar Rapids Jefferson 
Waterloo West High School at Waterloo, East 

District 6

North Scott, Eldridge 38, Dubuque, Hempstead 0
Pleasant Valley 55, Epworth, Western Dubuque 41

Davenport, West at Dubuque, Senior 

District 7

Iowa City, City High 41, Clinton High School 29

Bettendorf-Morningstar-Rivermont at Muscatine 
Davenport, North at Davenport, Central 

District 8

Iowa City, West 48, Prairie, Cedar Rapids 28

Cedar Rapids, Kennedy at Burlington 
Ottumwa at Linn-Mar, Marion 

CLASS 3A:

District 1

Spirit Lake 49, Algona 21

Humboldt at Storm Lake Community School 
LeMars at Bishop Heelan Catholic, Sioux City 
Spencer at Sergeant Bluff-Luton 

District 2

Boone 55, Gilbert 34
Dallas Center-Grimes 42, Perry 7
Greene County 61, Iowa Falls-Alden 21

Ballard at Webster City 

District 3

Waverly-Shell Rock 45, Benton Community 7
Xavier, Cedar Rapids 21, Decorah 13

Independence at Charles City 
Vinton-Shellsburg at South Tama County, Tama 

District 4

West Delaware, Manchester 55, Central DeWitt 24

Clear Creek-Amana at Center Point-Urbana 
Marion at Maquoketa 

District 5

Washington 35, Fairfield 7
West Burlington 28, Keokuk 14

Mount Pleasant at Fort Madison 
Solon at Oskaloosa 

District 6

Norwalk 16, Bondurant-Farrar 10 (OT)
Pella 47, Grinnell 0

Knoxville at Carlisle 
North Polk, Alleman at Nevada 

District 7

Atlantic 19, Creston/O-M 13 (OT)
Glenwood 52, Denison-Schleswig 14
Harlan 55, ADM, Adel 7

Carroll at Winterset 

CLASS 2A:

District 1

MOC-Floyd Valley 38, Cherokee, Washington 34
Sioux Center 20, Estherville Lincoln Central 16

Pocahontas Area/L-M at Boyden-Hull/Rock Valley 
Sheldon at Central Lyon/George-Little Rock 

District 2

Garner-Hayfield-Ventura 35, Hampton-Dumont 20
Osage 21, Crestwood, Cresco 20

Clear Lake at Forest City 
New Hampton at Clarion-Goldfield-Dows/CAL 

District 3

Aplington-Parkersburg 32, South Hardin 13
Dike-New Hartford 24, West Marshall, State Center 6

Roland-Story, Story City at Saydel 

District 4

Cascade, Western Dubuque 34, Monticello 14
North Fayette Valley 46, Oelwein 8
Union, La Porte City 41, Beckman Catholic, Dyersville 6
Waukon 51, Columbus Catholic, Waterloo 7

District 5

Mid-Prairie, Wellman 26, Camanche 8
West Liberty 36, Anamosa 14

Mediapolis at Williamsburg 
Northeast, Goose Lake at Mount Vernon 

District 6

Albia 8, Eddyville-Blakesburg-Fremont 7
PCM, Monroe 55, Central Lee, Donnellson 6

Chariton at Centerville 
Davis County, Bloomfield at Clarke, Osceola 

District 7

East Sac County 34, Southeast Valley 27 (OT)
South Central Calhoun 35, Clarinda 7

Red Oak at Shenandoah 
Underwood at Kuemper Catholic, Carroll 

CLASS 1A:

District 1

Unity Christian, Orange City 31, Sibley-Ocheyedan 0
Western Christian, Hull 19, Hinton 16

Alta/Aurelia at West Lyon, Inwood 
Emmetsburg at Okoboji, Milford 

District 2

Denver 14, Belmond-Klemme 13
Lake Mills 20, MFL MarMac 8
South Winneshiek, Calmar 50, BCLUW, Conrad 12
Sumner-Fredericksburg 28, Central Springs 8

District 3

Durant 48, North Cedar, Stanwood 21
Maquoketa Valley, Delhi 35, Tipton 16

Bellevue at West Branch 
Jesup at Clayton Ridge, Guttenberg 

District 4

Regina, Iowa City 45, Highland, Riverside 7
Sigourney-Keota 48, Van Buren Community 16
Wapello 38, Columbus Community, Columbus Junction 0

Louisa-Muscatine at Wilton 

District 5

Central Decatur, Leon 48, Des Moines Christian 0
Interstate 35, Truro 28, Woodward-Granger 14
Pella Christian 56, Mount Ayr 14
Pleasantville 50, Woodward Academy 6

District 6

Manson Northwest Webster 36, West Central Valley, Stuart 7
Van Meter 37, Eagle Grove 0

Ogden at Madrid 
Panorama, Panora at South Hamilton, Jewell 

District 7

Tri-Center, Neola 41, ACGC 0

Missouri Valley at IKM-Manning 
OA-BCIG at Logan-Magnolia 
Treynor at AHSTW 

CLASS A:

District 1

West Sioux, Hawarden 70, West Monona 22
Woodbury Central, Moville 26, Lawton-Bronson 6

Maple Valley-Anthon-Oto at Gehlen Catholic, LeMars 
Westwood, Sloan at Akron-Westfield 

District 2

Hartley-Melvin-Sanborn 42, North Union 18
Ridge View 16, St. Edmond, Fort Dodge 7

MMCRU at Bishop Garrigan, Algona 
South O’Brien, Paullina at Sioux Central, Sioux Rapids 

District 3

Nashua-Plainfield 17, North Butler, Greene 0 (win by forfeit)
Newman Catholic, Mason City 42, Rockford 21
Saint Ansgar 46, West Fork, Sheffield 0
West Hancock, Britt 30, Grundy Center 0

District 4

East Buchanan, Winthrop 13, Lisbon 6
Wapsie Valley, Fairbank 34, Edgewood-Colesburg 0

Alburnett at Starmont 
North Linn, Troy Mills at Postville 

District 5

Belle Plaine 44, North Tama, Traer 6
Gladbrook-Reinbeck 38, B-G-M, Brooklyn 13

GMG, Garwin at Hudson 
Grand View Christian School at Colfax-Mingo 

District 6

Lynnville-Sully 48, Winfield-Mt. Union 0
New London 54, North Mahaska, New Sharon 6

Cardinal, Eldon at Pekin 

District 7

Southwest Valley 21, Martensdale-St. Marys 0

Earlham at St. Albert, Council Bluffs 
Nodaway Valley at Griswold 
Southeast Warren, Liberty Center at Riverside, Oakland 

CLASS 8:

District 1

Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire 50, Kingsley-Pierson 28
St. Mary’s, Remsen 51, Newell-Fonda 26
West Bend-Mallard 73, Clay Central-Everly 28

District 2

AGWSR, Ackley 45, Turkey Valley, Jackson Junction 44
Clarksville 42, North Iowa, Buffalo Center 14
Janesville 28, Central City 20 ( (ND))
Riceville 14, Northwood-Kensett 13

District 3

Don Bosco, Gilbertville 17, Central, Elkader 0 (win by forfeit)
Dunkerton 66, Kee, Lansing 26
Janesville 28, Central City 20 ( (ND))
Tripoli 71, West Central, Maynard 28

District 4

Baxter 62, Lone Tree 36 ( (ND))
Midland, Wyoming 56, Iowa Valley, Marengo 49
WACO, Wayland 57, English Valleys, North English 0

Springville at Easton Valley 

District 5

Colo-Nesco 67, Twin Cedars, Bussey 34
H-L-V, Victor 57, Moravia 31
Tri-County, Thornburg 38, Seymour/Moulton-Udell 20

Melcher-Dallas at Meskwaki Settlement School 

District 6

Bedford 28, Wayne, Corydon 0
Stanton 66, Murray 8

Lenox at East Union, Afton 

District 7

Fremont-Mills, Tabor 54, Essex 0

CAM, Anita at Sidney 
East Mills at Woodbine 
Exira/Elk Horn-Kimballton at Clarinda Academy 

District 8

Audubon 91, River Valley, Correctionville 14
Boyer Valley, Dunlap 42, Glidden-Ralston 12
Coon Rapids-Bayard 63, Collins-Maxwell 14 ( (ND))

Ar-We-Va, Westside at West Harrison, Mondamin 

District 9

Baxter 62, Lone Tree 36 ( (ND))
Coon Rapids-Bayard 63, Collins-Maxwell 14 ( (ND))

Missouri

Mound City 56, East Atchison 18

We strive for accuracy. Report a typo, inaccuracy, or mistake here.

Share:
Comments