Nebraska prep football rankings – Sept. 19

TOP 10, Rec., PF-PA, Prv.

1. Omaha North, 4-0, 165-21, 1

2. Bellevue West, 4-0, 149-49, 2

3. Millard North, 3-1, 117-95, 3

4. Millard West, 2-2, 140-53, 4

5. Elkhorn South, 4-0, 150-37, 5

6. Kearney, 4-0, 124-52, 6

7. Omaha Burke, 4-0, 165-58, 7

8. Creighton Prep, 2-2, 136-58, 9

9. Papillion-La Vista South, 3-1, 106-97, NR

10. Lincoln Southeast, 3-1, 106-101, 8

CLASS A

1. Omaha North, 4-0, 165-21, 1

2. Bellevue West, 4-0, 149-49, 2

3. Millard North, 3-1, 117-95, 3

4. Millard West, 2-2, 140-53, 4

5. Kearney, 4-0, 124-52, 5

6. Omaha Burke, 4-0, 165-58, 6

7. Creighton Prep, 2-2, 136-58, 8

8. Papillion-La Vista South, 3-1, 106-97, 10

9. Lincoln Southeast, 3-1, 106-101, 7

10. Grand Island, 3-1, 97-60, NR

CLASS B

1. Elkhorn South, 4-0, 150-37, 1

2. Gretna, 4-0, 117-48, 3

3. Elkhorn, 4-0, 147-67, 6

4. Omaha Skutt, 2-2, 130-110, 2

5. McCook, 4-0, 159-19, 4

6. York, 3-1, 160-48, 5

7. Scottsbluff, 4-0, 147-54, 8

8. Aurora, 2-2, 99-76, 7

9. Beatrice, 3-1, 128-86, 9

10. Columbus, 3-1, 108-87, NR

CLASS C-1

1. Wahoo Neumann, 4-0, 139-31, 1

2. Wahoo, 4-0, 150-36, 2

3. David City Aquinas, 4-0, 150-21, 4

4. Norfolk Catholic, 2-2, 119-59, 5

5. Boys Town, 4-0, 140-61, 6

6. Columbus Scotus, 2-2, 90-115, 3

7. Kearney Catholic, 3-1, 126-85, 7

8. O’Neill, 4-0, 133-14, 8

9. Ogallala, 3-1, 118-55, 9

10. Arlington, 4-0, 179-26, 10

CLASS C-2

1. Wilber-Clatonia, 4-0, 199-14, 1

2. Battle Creek, 4-0, 131-47, 2

3. Sutton, 4-0, 151-55, 3

4. Oakland-Craig, 3-1, 113-53, 4

5. Hartington CC, 4-0, 162-52, 5

6. Centennial, 4-0, 139-54, 6

7. Crofton, 3-1, 138-70, 8

8. Hershey, 4-0, 97-42, NR

9. Yutan, 2-2, 119-34, NR

10. Doniphan-Trumbull, 2-2, 122-98, NR

EIGHT MAN-1

1. West Point GACC, 4-0, 162-64, 1

2. Perkins County, 4-0, 193-98, 2

3. High Plains, 3-0, 168-42, 3

4. Neligh-Oakdale, 3-0, 185-64, 4

5. CWCE, 3-0, 168-24, 6

6. Creighton, 2-1, 176-86, 7

7. South Loup, 4-0, 177-54, 8

8. Elm Creek, 3-0, 126-25, 9

9. Palmer, 4-0, 174-84, 10

10. Burwell, 2-1, 171-74, NR

EIGHT MAN-2

1. Humphrey St. Francis, 4-0, 242-46, 1

2. BDS, 3-0, 180-72, 2

3. Falls City SH, 3-0, 146-54, 3

4. Blue Hill, 4-0, 156-48, 4

5. Lawrence-Nelson, 3-0, 160-40, 5

6. Twin Loup, 4-0, 209-49, 6

7. O’Neill St. Mary’s, 3-0, 142-58, 7

8. Wynot, 2-1, 120-110, 8

9. Loomis, 3-0, 136-72, 9

10. Bloomfield, 2-1, 146-98, 10

SIX MAN

1. Riverside, 3-0, 206-32, 1

2. St. Edward, 3-0, 161-62, 2

3. Walthill, 3-0, 192-38, 3

4. Arthur County, 4-0, 265-64, 4

5. South Platte, 3-0, 161-66, 6

6. Spalding Academy, 2-1, 146-88, 7

7. Deshler, 3-0, 177-54, 8

8. Cody-Kilgore, 3-0, 195-50, 9

9. Harvard, 3-1, 127-141, 10

10. Silver Lake, 2-1, 223-110, NR

We strive for accuracy. Report a typo, inaccuracy, or mistake here.

Share:
Comments