Nebraska prep football rankings – Oct. 17

TOP 10, Rec., PF-PA, Prv.

1. Omaha North, 8-0, 345-68, 1

2. Bellevue West, 8-0, 375-111, 2

3. Millard North, 7-1, 336-118, 3

4. Millard West, 6-2, 343-73, 4

5. Elkhorn South, 8-0, 330-78, 5

6. Omaha Burke, 7-1, 267-120, 6

7. Creighton Prep, 6-2, 307-135, 7

8. Lincoln Southeast, 7-1, 256-134, 8

9. Kearney, 6-2, 243-149, 9

10. Grand Island, 6-2, 235-157, NR

CLASS A

1. Omaha North, 8-0, 345-68, 1

2. Bellevue West, 8-0, 375-111, 2

3. Millard North, 7-1, 336-118, 3

4. Millard West, 6-2, 343-73, 4

5. Omaha Burke, 7-1, 267-120, 5

6. Creighton Prep, 6-2, 307-135, 6

7. Lincoln Southeast, 7-1, 256-134, 7

8. Kearney, 6-2, 243-149, 8

9. Grand Island, 6-2, 235-157, 10

10. Omaha Westside, 5-3, 238-209, 9

CLASS B

1. Elkhorn South, 8-0, 330-78, 1

2. Omaha Skutt, 6-2, 268-144, 2

3. Gretna, 7-1, 255-94, 4

4. McCook, 7-1, 270-61, 5

5. Scottsbluff, 7-1, 316-105, 6

6. Elkhorn, 6-2, 225-169, 3

7. Aurora, 6-2, 206-129, 7

8. York, 6-2, 274-102, 8

9. Beatrice, 7-1, 297-141, 9

10. Columbus, 6-2, 235-166, 10

CLASS C-1

1. Wahoo Neumann, 8-0, 309-63, 1

2. David City Aquinas, 7-1, 296-61, 3

3. Wahoo, 7-1, 327-92, 2

4. Kearney Catholic, 7-1, 308-123, 5

5. O’Neill, 8-0, 238-56, 6

6. Arlington, 8-0, 336-73, 8

7. Norfolk Catholic, 5-3, 291-134, 7

8. Boys Town, 6-2, 218-134, 4

9. Fairbury, 7-1, 264-97, 9

10. Chase County, 7-1, 204-85, 10

CLASS C-2

1. Wilber-Clatonia, 8-0, 378-43, 1

2. Battle Creek, 7-1, 236-79, 2

3. Oakland-Craig, 7-1, 263-81, 3

4. Centennial, 8-0, 271-101, 4

5. Valentine, 7-1, 221-144, 7

6. Hartington CC, 7-1, 235-118, 6

7. Crofton, 6-2, 215-124, 5

8. Doniphan-Trumbull, 6-2, 223-118, 8

9. Yutan, 5-3, 267-82, 9

10. Central City, 6-2, 300-110, 10

EIGHT MAN-1

1. West Point GACC, 7-0, 342-118, 1

2. Perkins County, 7-0, 383-148, 2

3. Neligh-Oakdale, 7-0, 399-126, 3

4. CWCE, 7-0, 364-98, 4

5. Creighton, 6-1, 468-124, 5

6. Palmer, 8-0, 382-166, 6

7. South Loup, 7-0, 316-89, 7

8. Elm Creek, 7-0, 360-112, 8

9. Neb. City Lourdes, 6-2, 213-157, 9

10. Burwell, 5-2, 352-170, 10

EIGHT MAN-2

1. BDS, 7-0, 389-128, 1

2. Lawrence-Nelson, 7-0, 362-103, 2

3. Twin Loup, 8-0, 440-95, 3

4. Loomis, 7-0, 360-155, 4

5. Osceola, 7-1, 453-155, 5

6. Humphrey St. Francis, 6-1, 428-102, 6

7. Wynot, 6-1, 316-156, 7

8. Blue Hill, 6-1, 276-108, 8

9. Bloomfield, 6-1, 412-175, 9

10. Falls City SH, 6-1, 343-104, 10

SIX MAN

1. Riverside, 7-0, 508-84, 1

2. Spalding Academy, 6-1, 386-151, 5

3. St. Edward, 5-2, 305-229, 2

4. Walthill, 5-2, 334-198, 4

5. Cody-Kilgore, 7-0, 428-98, 6

6. Arthur County, 6-1, 388-148, 3

7. Harvard, 6-1, 358-206, 7

8. Silver Lake, 6-1, 521-214, 8

9. Deshler, 5-2, 371-208, 9

10. Sioux County, 4-3, 306-223, 10

Share:
Comments