Nebraska prep football rankings – Oct. 10

TOP 10, Rec., PF-PA, Prv.

1. Omaha North, 7-0, 298-68, 1

2. Bellevue West, 7-0, 332-97, 2

3. Millard North, 6-1, 277-118, 3

4. Millard West, 5-2, 294-70, 4

5. Elkhorn South, 7-0, 288-65, 5

6. Omaha Burke, 6-1, 235-120, 6

7. Creighton Prep, 5-2, 258-93, 7

8. Lincoln Southeast, 6-1, 207-134, 8

9. Kearney, 6-1, 201-100, 9

10. Omaha Westside, 5-2, 224-166, 10

CLASS A

1. Omaha North, 7-0, 298-68, 1

2. Bellevue West, 7-0, 332-97, 2

3. Millard North, 6-1, 277-118, 3

4. Millard West, 5-2, 294-70, 4

5. Omaha Burke, 6-1, 235-120, 5

6. Creighton Prep, 5-2, 258-93, 6

7. Lincoln Southeast, 6-1, 207-134, 7

8. Kearney, 6-1, 201-100, 8

9. Omaha Westside, 5-2, 224-166, 9

10. Grand Island, 5-2, 194-151, 10

CLASS B

1. Elkhorn South, 7-0, 288-65, 1

2. Omaha Skutt, 5-2, 247-130, 3

3. Elkhorn, 6-1, 216-142, 2

4. Gretna, 6-1, 228-85, 5

5. McCook, 6-1, 234-54, 6

6. Scottsbluff, 6-1, 260-84, 7

7. Aurora, 5-2, 183-119, 8

8. York, 5-2, 236-81, 4

9. Beatrice, 6-1, 266-120, 9

10. Columbus, 5-2, 186-166, 10

CLASS C-1

1. Wahoo Neumann, 7-0, 253-63, 1

2. Wahoo, 7-0, 314-65, 2

3. David City Aquinas, 6-1, 269-48, 3

4. Boys Town, 6-1, 212-118, 4

5. Kearney Catholic, 6-1, 263-109, 6

6. O’Neill, 7-0, 236-56, 7

7. Norfolk Catholic, 4-3, 235-99, 8

8. Arlington, 7-0, 318-67, 9

9. Fairbury, 6-1, 229-85, 10

10. Chase County, 6-1, 170-85, NR

CLASS C-2

1. Wilber-Clatonia, 7-0, 336-43, 1

2. Battle Creek, 6-1, 222-79, 3

3. Oakland-Craig, 6-1, 215-81, 4

4. Centennial, 7-0, 232-87, 5

5. Crofton, 6-1, 215-110, 6

6. Hartington CC, 6-1, 207-97, 2

7. Valentine, 6-1, 167-130, 8

8. Doniphan-Trumbull, 5-2, 202-98, 10

9. Yutan, 4-3, 225-76, 7

10. Central City, 5-2, 250-97, NR

EIGHT MAN-1

1. West Point GACC, 6-0, 275-84, 1

2. Perkins County, 6-0, 327-142, 2

3. Neligh-Oakdale, 6-0, 352-120, 3

4. CWCE, 6-0, 324-86, 4

5. Creighton, 5-1, 408-112, 5

6. Palmer, 7-0, 314-134, 6

7. South Loup, 6-0, 282-89, 7

8. Elm Creek, 6-0, 302-80, 8

9. Nebraska City Lourdes, 5-2, 159-121, 9

10. Burwell, 4-2, 290-164, 10

EIGHT MAN-2

1. BDS, 6-0, 306-106, 2

2. Lawrence-Nelson, 6-0, 302-69, 4

3. Twin Loup, 7-0, 382-95, 5

4. Loomis, 6-0, 298-126, 8

5. Osceola, 6-1, 382-125, NR

6. Humphrey St. Francis, 5-1, 346-88, 1

7. Wynot, 5-1, 280-144, 7

8. Blue Hill, 6-1, 225-82, 9

9. Bloomfield, 5-1, 352-145, 10

10. Falls City Sacred Heart, 5-1, 276-104, 3

SIX MAN

1. Riverside, 6-0, 426-71, 1

2. St. Edward, 5-1, 299-177, 2

3. Arthur County, 6-0, 376-112, 3

4. Walthill, 5-1, 321-116, 4

5. Spalding Academy, 5-1, 334-145, 5

6. Cody-Kilgore, 6-0, 346-92, 6

7. Harvard, 5-1, 299-206, 7

8. Silver Lake, 5-1, 447-164, 8

9. Deshler, 5-1, 321-134, 9

10. Sioux County, 3-3, 242-211, NR

We strive for accuracy. Report a typo, inaccuracy, or mistake here.

Share:
Comments