NCN Nebraska Prep Football Rankings – Sept. 11

NCN Nebraska Prep Football Rankings – Sept. 11
Michael Koch rushed for 165 yards and 3 TDs in Columbus High's win over Northwest on Friday night.

* NCN COVERAGE AREA TEAMS IN BOLD

Top 10, Rec., PF-PA, Prv.

 1. Omaha Burke, 3-0, 155-59, 1

2. Bellevue West, 3-0, 160-40, 2

3. Omaha North, 3-0, 166-14, 3

4. Millard West, 3-0, 139-46, 4

5. Elkhorn South, 3-0, 156-21, 5

6. Creighton Prep, 2-1, 103-84, 6

7. Lincoln High, 3-0, 159-55, 7

8. Kearney, 3-0, 68-23, 8

9. Lincoln Southwest, 2-1, 113-70, 9

10. Lincoln Southeast, 2-1, 77-27, 10

Class A

1. Omaha Burke, 3-0, 155-59, 1

2. Bellevue West, 3-0, 160-40, 2

3. Omaha North, 3-0, 166-14, 3

4. Millard West, 3-0, 139-46, 4

5. Creighton Prep, 2-1, 103-84, 5

6. Lincoln High, 3-0, 113-38, 6

7. Kearney, 3-0, 68-23, 7

8. Lincoln Southwest, 2-1, 113-70, 8

9. Lincoln Southeast, 2-1, 77-27, 9

10. Grand Island, 2-1, 99-20, 10

Class B

1. Elkhorn South, 3-0, 156-21, 1

2. McCook, 3-0, 111-24, 2

3. Gretna, 3-0, 98-26, 3

4. Elkhorn, 3-0, 103-34, 4

5. York, 2-1, 130-73, 5

6. Omaha Skutt, 2-1, 96-49, 6

7. Scottsbluff, 3-0, 99-36, 9

8. Columbus, 3-0, 126-37, 10

9. Beatrice, 2-1, 101-44, 8

10. Omaha Roncalli, 3-0, 139-28, NR

Class C-1

1. David City Aquinas, 3-0, 164-34, 1

2. Norfolk Catholic, 3-0, 82-32, 2

3. Kearney Catholic, 3-0, 108-39, 4

4. Boys Town, 3-0, 150-7, 6

5. Wahoo, 2-1, 131-24, 5

6. Wahoo Neumann, 2-1, 59-37, 7

7. Fairbury, 3-0, 177-30, 8

8. Wayne, 3-0, 107-75, 9

9. Chadron, 3-0, 100-14, 10

10. Boone Central/NG, 2-1, 114-54, NR

Class C-2

1. Centennial, 3-0, 91-60, 1

2. Wilber-Clatonia, 3-0, 128-22, 2

3. Hartington CC, 3-0, 140-26, 3

4. Oakland-Craig, 3-0, 106-31, 4

5. Battle Creek, 2-1, 66-46, 5

6. Sutton, 3-0, 86-12, 8

7. Ponca, 3-0, 122-48, 9

8. Arcadia-Loup City, 3-0, 101-43, 10

9. Valentine, 2-1, 86-22, NR

10. St. Paul, 2-1, 113-27, 7

Eight Man-1

1. Creighton, 2-0, 168-0, 1

2. West Point GACC, 3-0, 154-56, 2

3. South Loup, 3-0, 163-41, 3

4. Howells-Dodge, 3-0, 130-34, 4

5. Perkins County, 3-0, 128-59, 5

6. CWCE, 3-0, 209-32, 6

7. Burwell, 2-0, 120-0, 7

8. East Butler, 1-1, 62-32, 8

9. Cambridge, 1-1, 88-80, 9

10. Kenesaw, 3-0, 147-34, 10

Eight Man-2

1. Falls City SH, 2-0, 118-0, 1

2. BDS, 2-0, 104-37, 2

3. Twin Loup, 3-0, 169-30, 3

4. Humphrey SF, 3-0, 156-26, 4

5. Blue Hill, 3-0, 152-28, 5

6. Mullen, 3-0, 190-46, 6

7. Bloomfield, 3-0, 120-32, 7

8. Wynot, 1-2, 64-36, 8

9. Lawrence-Nelson, 2-0, 110-30, 9

10. Friend, 2-0, 104-20, NR

Six Man

1. Riverside, 2-0, 156-26, 1

2. Harvard, 2-0, 113-6, 2

3. Cody-Kilgore, 2-0, 64-21, 3

4. Spalding Academy, 3-0, 143-30, 4

5. Deshler, 2-0, 139-26, 5

6. Arthur County, 2-0, 85-30, 7

7. Wilcox-Hildreth, 1-1, 95-119, 8

8. Silver Lake, 1-1, 54-44, 6

9. Hay Springs, 2-1, 158-102, 9

10. Elwood, 1-1, 111-69, 10

We strive for accuracy. Report a typo, inaccuracy, or mistake here.

Share:
Comments