Fischer Submits Two Plattsmouth Military Members for Service Academy

Fischer Submits Two Plattsmouth Military Members for Service Academy
Deb Fischer (World-Herald News Service)

WASHINGTON, D.C. — U.S. Senator Deb Fischer, R-Neb., a member of the Senate Armed Services Committee, submitted 45 Nebraska residents as service academy nominations for the class of 2021.

Every year, U.S. senators are called upon to nominate a select group of eligible individuals from their states for enrollment at one of the five U.S. Military Service Academies: the United States Air Force Academy, the United States Merchant Marine Academy, the United States Coast Guard Academy, the United States Military Academy and the United States Naval Academy.

Fischer’s nominees for the class of 2021 include:

Jerrod Fedorchik of Bridgeport, to the U.S. Military Academy

Hannah Compton of Milford, to the U.S. Military Academy

Bennett Hellman of Omaha, to the U.S. Military Academy, and U.S. Merchant Marine Academy

Hailey Kozma of Plattsmouth, to the U.S. Military Academy

Benjamin Stevens of Ord, to the U.S. Military Academy

Jackson Arndt of Lincoln, to the U.S. Military Academy

Emily Torres of Omaha, to the U.S. Military Academy

Montana Cottle of Fort Calhoun, to the U.S. Military Academy

Elizabeth Layne of Omaha, to the U.S. Military Academy

Sydney Cassalia of Omaha, to the U.S. Military Academy

Jack Arens of Ainsworth, to the U.S. Air Force Academy

Gregory Dalton of Malcolm, to the U.S. Air Force Academy and the U.S. Merchant Marine Academy

Elizabeth Gao of Lincoln, to the U.S. Air Force Academy

Emma Nelson of Omaha, to the U.S. Air Force Academy

Victoria Fattig of Lexington, to the U.S. Air Force Academy

Kathleen Medill of Lincoln, to the U.S. Air Force Academy

Shannon Gray of Winside, to the U.S. Air Force Academy

Kenneth Brownell of North Platte, to the U.S. Air Force Academy

Wolf Lucas of Omaha, to the U.S. Air Force Academy

Jordan Daniels of Omaha, to the U.S. Air Force Academy

Lisa Oswald of Aurora, to the U.S. Air Force Academy

Thomas Ward of Lincoln, to the U.S. Air Force Academy

Sarah Villarreal of Omaha, to the U.S. Air Force Academy

Clay Madson of La Vista, to the U.S. Air Force Academy

Cole Armagost of Papillion, to the U.S. Air Force Academy and the U.S. Merchant Marine Academy

Kira Wysocki of Gering, to the U.S. Air Force Academy

Lauren Berke of Lincoln, to the U.S. Air Force Academy

Nicholas Curtis of Omaha, to the U.S. Air Force Academy

Zachary Ostrander of Plattsmouth, to the U.S. Air Force Academy

Megan LeClere of Bellevue, to the U.S. Air Force Academy

Nathan Stieren of Omaha, to the U.S. Naval Academy

Natalie Schieuer of Walton, to the U.S. Naval Academy

Claire Harrison of Omaha, to the U.S. Naval Academy

Sgt. Luke Harnisch of Papillion, to the U.S. Naval Academy

John Gale of Bassett, to the U.S. Naval Academy

Calvin Wineland of Cambridge, to the U.S. Naval Academy

Allan Cramblitt of Yutan, to the U.S. Naval Academy

Jarod Hamsa of Omaha, to the U.S. Naval Academy

Caiden Groff of Bennington, to the U.S. Naval Academy

Jack Keating of Kearney, to the U.S. Naval Academy

Joseph Roth of Omaha, to the U.S. Coast Guard Academy

Joseph Noonan of Omaha, to the U.S. Coast Guard Academy

Dylan Bathgate of Bellevue, to the U.S. Coast Guard Academy

Joseph Kopetka of Lincoln, to the U.S. Coast Guard Academy , and U.S. Merchant Marine Academy

Ethan Cromer of Omaha, to the U.S. Coast Guard Academy, and U.S. Merchant Marine Academy

Share:
Comments