Jacob Johnson Wins District Championship as Eight Jeffs Headed to Omaha

BENNINGTON – The Fairbury Jeffs were able to send eight wrestlers to the state championships next week, including one district champion.

Jacob Johnson earned a district title for Fairbury at 170 after defeating Kobe Everson by decision, 5-4.

They will be sending eight wrestlers to the state championships, and the Auburn Bulldogs will be sending three (Kole Ligouri, Johnny Gill and Robert Liles).

Here is a full list of area wrestlers that are headed to state:

DISTRICT B-1

CRETE – T-6TH – 99 POINTS
106 – Shawn Buchanan (45-2) placed 3rd and scored 17.00 team points.
113 – Thomas Buchanan (36-9) placed 2nd and scored 17.50 team points.
132 – Blake Sears (28-10) placed 2nd and scored 19.50 team points.195 – Ethan Sherman (39-5) placed 2nd and scored 16.00 team points.

NORRIS – 8TH – 97 POINTS
152 – Matthew Harvey (34-10) placed 2nd and scored 17.00 team points.
170 – Travis Reed (30-15) placed 4th and scored 13.00 team points.
182 – Gavin Eason (39-4) placed 2nd and scored 18.00 team points.
220 – Jacob Walsh (21-13) placed 4th and scored 13.00 team points.
285 – Nicolas Gray (27-18) placed 3rd and scored 18.00 team points.

DISTRICT B-2

BEATRICE – 3RD – 139.5 POINTS
106 – Tanner York (37-9) placed 4th and scored 11.50 team points.
120 – Steven Powers (18-21) placed 3rd and scored 17.00 team points.
126 – Ben Garland (29-14) placed 2nd and scored 18.00 team points.
152 – Jacob Adams (19-27) placed 4th and scored 13.00 team points.
160 – Jacob Pinkerton (40-4) placed 1st and scored 27.00 team points.
182 – Jason Stevens (25-16) placed 3rd and scored 14.00 team points.
195 – Jerad Humble (22-12) placed 3rd and scored 14.00 team points.
220 – David Duncan (29-9) placed 2nd and scored 20.00 team points.

DISTRICT B-3

FAIRBURY – 4TH – 145 POINTS
126 – Austin Barnts (29-7) placed 2nd and scored 21.00 team points.
132 – Logan Slater (37-10) placed 3rd and scored 16.00 team points.
152 – Anthony Moyer (38-11) placed 4th and scored 11.00 team points.
160 – Damian Green (40-5) placed 2nd and scored 17.00 team points.
170 – Jacob Johnson (46-3) placed 1st and scored 26.00 team points.
182 – Patrick Ondrak (38-11) placed 4th and scored 13.00 team points.
195 – Zach Reikofski (31-14) placed 2nd and scored 18.00 team points.
285 – Paul Mach (42-6) placed 2nd and scored 19.00 team points.

DISTRICT C-1

WILBER-CLATONIA – 4TH – 102 POINTS
126 – Riley Wehrer (32-11) placed 3rd and scored 20.00 team points.
152 – Cooper Bates (37-2) placed 2nd and scored 18.00 team points.
285 – Riley Homolka (30-2) placed 1st and scored 26.00 team points.

JOHNSON COUNTY CENTRAL – 11TH – 70 POINTS
106 – Caleb Egglston (24-18) placed 4th and scored 11.00 team points.
113 – Sam Saldivar (32-4) placed 1st and scored 25.00 team points.
220 – Josh Bailey (22-8) placed 4th and scored 17.00 team points.

DISTRICT C-2

FILLMORE CENTRAL – 10TH – 66.5 POINTS
145 – Christian Lovan (41-12) placed 3rd and scored 18.00 team points.
170 – Gatlin Motis (33-20) placed 3rd and scored 17.00 team points.
285 – Riley Moses (45-8) placed 2nd and scored 22.00 team points.

DISTRICT C-3

MILFORD – 15TH – 33.5 POINTS
106 – Ethan Zegers (25-8) placed 2nd and scored 19.50 team points.
113 – Jeaven Scdoris (14-14) placed 4th and scored 10.00 team points.

DISTRICT D-1

TRI COUNTY – 4TH – 121.5 POINTS
106 – Cole Reedy (25-22) placed 4th and scored 11.00 team points.
126 – Ethan Paxton (27-21) placed 4th and scored 13.00 team points.
152 – Colby Ensz (46-10) placed 3rd and scored 17.50 team points.
182 – Cooper Smith (41-13) placed 1st and scored 24.00 team points.
195 – Travis Likens (41-13) placed 2nd and scored 20.00 team points.
220 – Chase Barnts (25-26) placed 4th and scored 7.00 team points.
285 – Benton Gustafson (19-16) placed 3rd and scored 18.00 team points.

FREEMAN – 11TH – 41 POINTS
220 – Gabe VanEngen (31-8) placed 2nd and scored 18.00 team points.
285 – Colton Beebe (11-22) placed 2nd and scored 20.00 team points.

DISTRICT D-2

SOUTHERN – 14TH – 18 POINTS
106 – Preston Acton (25-10) placed 3rd and scored 14.00 team points.

DISTRICT D-3

THAYER CENTRAL – 2ND – 115 POINTS
126 – Keegan Casey (37-5) placed 1st and scored 28.00 team points.

132 – Damian Stewart (27-22) placed 4th and scored 13.00 team points.
160 – Elliot Epstein (34-14) placed 4th and scored 15.00 team points.
182 – Dietric Kenning (32-18) placed 3rd and scored 16.00 team points.
220 – Hank Harris (35-10) placed 2nd and scored 18.00 team points.

MERIDIAN – 16TH – 4 POINTS

DORCHESTER – 19TH – 0 POINTS

FREIND – 20TH – -3 POINTS

We strive for accuracy. Report a typo, inaccuracy, or mistake here.

Share:
Comments